Být autentickým lídrem se vyplatí

Každý z nás je v určité rovině lídrem.

V první řadě bychom měli být lídry sami sobě. Znát sebe sama, dokázat pracovat se svými vnitřními zdroji, vědět, kam směřujeme a jaké kvality a hodnoty nás na naší cestě provázejí. Teprve když zvládáme být lídry sami sobě, můžeme být dobrými lídry i ostatním. A nehraje žádnou roli, jestli vedeme nějaký tým, poskytujeme podporu zákazníkům nebo jsme rodiči, kteří jdou příkladem svým dětem. Leadership v pojetí, o kterém tady hovořím, se týká naprosto všech.

MilionovaZena

Nedávno jsem narazila na citát, který velmi trefně vystihuje podstatu leadershipu. Autoři knihy Leadership challenge píšou:

 

„Leadership je umění. A jako každé jiné umění je i leadership prostředkem osobního vyjádření.”

Taky vám to přijde jako skvělá definice? Mně ano. Leadership v tomto pojetí představuje další z mnoha prostředků, kterými můžeme vyjádřit sebe sama a využít své jedinečnosti a svých kvalit k vytvoření unikátního stylu vedení lidí. Ano, existují jistá všeobecně platná pravidla či doporučení, kterých je dobré se držet. Ale i v támci tohoto rámce zde hlavní roli hraje jedinečnost každého z nás. Kdybychom se snažili napasovat do role lídra podle příruček, pouček a definic, nikdy to nebude fungovat. Takoví lidé se totiž dostávají dříve nebo později do určité vnitřní křeče díky pozici, ve které nejsou zcela přirození. A věřte mi, že lidé kolem nich tuto “faleš“ vnímají a vidí.

Pokud je tedy leadership prostředkem našeho osobního vyjádření a chceme-li být úspěšnými a uznávanými lídry, je potřeba, aby byla naplněná jedna nutná podmínka. Autenticita. Úspěšní lídři, kteří se těší přirozené autoritě, jsou autentičtí. Svým způsobem života a práce vyjadřují, kým jsou, za čím si stojí, jaké hodnoty vyznávají a kam směřují a proč. Takový lídr je pak pro své okolí a lidi, které vede, zřetelný, jasný a čitelný. Všichni vědí, co od něho mohou očekávat a také, co se očekává od nich. Mají vzor, který mohou následovat a ve svém důsledku se pod vedením takového lídra cítí v bezpečí a vzniká silné pouto důvěry.

Lídři k sobě přitahují lidi, kteří jsou naladěni na podobnou vlnu jako oni a kteří jsou s nimi v souladu. Pokud tedy toužíte po tom, aby lidé ve vašem týmu nebo vaší blízkosti projevovali určité kvality a vyznávali jisté hodnoty, podívejte se v první řadě na to, jak dalece tyto kvality a hodnoty vyjadřujete a žijete vy sami. Občas to může být i nepříjemné zrcadlo. Rozhodně však doporučuji do něj nejen jednorázově nahlédnout, ale dívat se do něho pravidelně.

Naplňování očekáváných hodnot a kvalit je jedním z nejdůležitějších úkolů každého lídra. Opět nás to vrací k autentičnosti. Pokud dokážeme být k sobě i ostatním upřímní, dovolíme si být autentiční (a to i ve své zranitelnosti) a naplňujeme hodnoty, které jsou pro nás důležité, pak jsme lídry, kteří jsou pro ostatní inspirací, jsou rádi následováni a jdou příkladem.

Odpovězde si tedy na závěr na otázku: Jaká je VAŠE filosofie leadershipu? Co skrze své vedení druhých (spolurpacovníků, zákazníků, dětí, přátel…) vyjadřujete a jakým způsobem? Každý z nás vyznává nějakou životní a pracovní filosofii. Najděte tu svou, “přeložte” si leadership do svého vlastního jazyka a zjistěte, o čem leadership pro vás je. Věřím, že díky tomu budete o kus lepšími lídry, ať už jste majiteli firmy, vedoucími týmů, zákaznickou podporou, ženou v domácnosti, rodičem nebo třeba pekařem 🙂

Bohdana Kabátová
Jsem máma dvou dětí a průvodkyně krajinami duše na plný úvazek v projektu SoulAdventure. Miluji tanec, zpěv a jakoukoliv formu tvoření. Ráda sdílím svou životní cestu a zkušenosti a naslouchám příběhům druhých.

Jedinečný roční transformační program pro ženy

Dotkni se své ženské esence a projdi vnitřní proměnou

Startujeme už 13. srpna!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.