Leadership není sprosté slovo

Jedna kamarádka mě nedávno překvapila, když mi řekla, že leadership byl pro ni dlouho sprosté slovo. Jako terapeutka zaměřená na velmi jemnou práci s ženami a ženskou energií se na leadership dívala jako na něco tvrdého, co ženě nepřísluší a nepatří.

Znám mnoho žen, které to mají podobně, proto bych ráda (nejen) pro ně leadership poněkud oddémonizovala.

Patří totiž do života každého z nás. Mnohdy jsme lídry, aniž bychom si to uvědomovali. Je dokonce vysoce pravděpodobné, že lídrem jste i vy, kdo zrovna čtete tyto řádky.

Běžně je leadership vnímán jako obor a dovednost, kterou by měli ovládat lidé ve vedoucích pocizích, manažeři, majitelé firem, či velcí vizionáři. Není to však zdaleka úplný a jediný pohled.

Co tedy leadership je?

 • Je to umění vést sebe sama a být tak pozitivním vzorem pro druhé.
 • Je to touha probouzet a objevovat v druhých to nejlepší a pomáhat jim projevit jejich nejvyšší potenciál.
 • Je to hlad po tom se vzdělávat, učit se neustále novým věcem a pomáhat druhým rozvíjet se a růst.
 • Je to cesta, na které motivujeme druhé, aby dokázali věci, o kterých si ani neumí představit, že je zvládnou.
 • Je to víra v sebe sama, své schopnosti, kvality a hodnoty a umění totéž vidět u druhých.
 • Je to způsob interakce s druhými založené na důvěře, otevřenosti a pravdivosti.
 • Je to prostředek, skrze který vyjadřujeme sebe sama.
 • Je to životní styl, který dává našemu životu nový rozměr a hlubší smysl.

Jak vidíte, leadership má mnoho rozměrů a mnoho tváří. Ty výše zmíněné jsou jen některé z nich. Pokud však lídrovství začneme vnímat a zkoumat skrze tyto a další rozměry, je rázem bezpředmětné, zda je člověk vysoce postaveným manažerem, pekařem, ženou v domácnosti nebo matkou. Lídry jsme totiž v jejich duchu skutečně všichni. Jsme jimi pro naše týmy, kolegy, zákazníky, rodinu, děti, pro komunitu. A pokud si to dovolíme připustit, rázem začneme na svůj život, slova a činy pohlížet jinak. Jak, na to si zkuste odpovědět každý za sebe.

Je načase vnést leadership nejen do naší práce, ale také do našich domácností. Já už touto cestou kráčím. Přidáte se ke mně? 🙂

Bohdana Kabátová
Jsem máma dvou dětí a průvodkyně krajinami duše na plný úvazek v projektu SoulAdventure. Miluji tanec, zpěv a jakoukoliv formu tvoření. Ráda sdílím svou životní cestu a zkušenosti a naslouchám příběhům druhých.

Jedinečný roční transformační program pro ženy

Dotkni se své ženské esence a projdi vnitřní proměnou

Startujeme už 13. srpna!

Komentáře
 1. Marie Houžvičková Exnerová napsal:

  Milá paní Bohdano, ano toto přesně cítím z mnoha žen, do nedávna jsem byla jedna z nich. Stále jsem si myslela, že musím být puťka provdaná za úžasného muže, který mne živí – mimochodem je o 22 let mladší. Poslouchala jsem tchyni (o rok mladší, než jsem já), že žena vše čistí, aby muž mohl růst jak profesně, tak jít bez překážek životem. Spadla jsem na dno, přibrala jsem na váze, vypadaly mi zuby a vlasy….odstěhovala jsem se na ves, kde jsou staří lidé a žila jejich život. A ten můj muž se začal koukat po mladších ženách. Naštvala jsem se a rozhodla se žít svůj život. Nejdřív jsem jezdila na mohendžodáro do Lažánek, zhubla jsem, vykřičela své vzteky, smutky, pustila slzy ven a nyní dělám prodej Siberian Health s.r.o. , produkty ze Sibiře, které zabírají na sto procent lidem a opravdu je uzdravují jak tělesně ,tak duševně…jen ještě neumím zcela dostat se do proudu podnikatelských žen. Narážím na ženy, které jsou samy „PUŤKY“. Zhubla jsem, omládla, vyléčila jsem si tělo, vyhladily se mi vrásky a ve svých 57 letech vypadám tak na 40 let – prozatím – jedu dál, jsem bez auta, jezdím autobusem a mám se ráda…….jo a ten Siberian? Máme všechno přírodní, byliny ze Sibiře jsou hotový zázrak, jezdím do Prahy na semináře a vidím lidi, kteří umírali a ti jsou dnes plnohodnotní vůči společnosti…..děkuji, že jsi mi věnovala svůj čas Maruška

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.