Pojmenujte si své životní hodnoty

Jako kouč s klienty zpravidla v úvodu společné práce hledám jejich základní životní hodnoty. Žebříček niterných hodnot, od nichž se odvíjí veškerá naše rozhodnutí, způsoby našich odpovědí na situace, které přicházejí, hranice, které jsme či nejsme schopní a ochotní tolerovat u sebe i u druhých; hodnot, podle kterých vychováváme naše děti.

Zda máte či nemáte své hodnoty pojmenované a ujasněné, poznáte snadno. Míváte občas dilemata? Váháte někdy se svým rozhodnutím? Pak byste vyjasnění svých hodnot měli věnovat trochu času. Odměnou vám bude pevný bod, o který se budete moci kdykoliv opřít při svém rozhodování.

Pro stanovení, nebo lépe řečeno pro uvědomění si životních hodnot existuje mnoho různých cest. Známý český autor Ivo Toman ve své knize Debordelizace hlavy například popisuje, jak si sestavit svou „osobní ústavu“, která není ničím jiným než žebříčkem vašich osobních hodnot. Koučink zase nabízí různá cvičení, která v kombinaci s klíčovými slovy, jež klient používá, dávají dobrý základ pro sestavení životních hodnot, z něhož lze pak dále vycházet.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv postup, důležité je začít. Nepotřebujete pro to žádné speciální prostředí ani pomůcky či techniky. Nepotřebujete dokonce ani kouče. Stačí si vzít papír a tužku a začít psát. Začněte tím, co si myslíte, že jsou vaše hodnoty. Sepište si vše, co vás napadne, bez jakékoliv vnitřní cenzury a posuzování. Sepište si alespoň 50 bodů (ano, je to hodně!) a pokud se vám bude zdát, že je to málo, napište si jich třeba 100. Cílem je, postupně se propracovat od „povrchnějších“ hodnot, které jsou často definovány vnějšími vlivy, jinými osobami, společností nebo výchovou, po skutečné niterné životní hodnoty, které jsou vám vlastní.

Jak vám vědomí vlastních hodnot pomůže ve vaší komunikaci? Mnohé jsem naznačila v úvodním odstavci tohoto článku.

 • Budete rozhodní, protože dilemata již ve vašem životě nebudou mít místo.
 • Budete autentičtí (tedy sami sebou), protože vaše rozhodnutí a veškeré konání nebude podmíněno vlivem hodnot někoho jiného.
 • Budete sebevědomí, protože vždy budete vědět, jaký je další krok, který máte udělat.
 • Budete vyrovnanější, protože na vzniklé situace nebudete reagovat, ale adekvátně odpovídat.
 • A v neposlední řadě budete spokojenější a šťastnější, protože štěstí a spokojenost jsou přirozenými a nevyhnutelnými důsledky všech předchozích bodů.

Jednoduše řečeno, uvědomění si vlastních životních hodnot je významným krokem ke zvýšení kvality vaší komunikace se sebou samými i s okolím a tudíž ke zvýšení kvality vašeho života.

Na závěr mám pro vás malou inspiraci a trochu poodhalení sebe sama. Není to zrovna žebříček hodnot, ale má k němu velmi blízko. S manželem jsme koncem minulého roku připravili pro rodinu a přátele PF2013. Když jsme s ním byli hotovi, uvědomili jsme si, že jsme nevytvořili jen PF, ale naši společnou rodinnou mantru, v níž lze snadno najít i některé z hodnot, které jsou pro nás důležité.


Bohdana Kabátová
Jsem máma dvou dětí a průvodkyně krajinami duše na plný úvazek v projektu SoulAdventure. Miluji tanec, zpěv a jakoukoliv formu tvoření. Ráda sdílím svou životní cestu a zkušenosti a naslouchám příběhům druhých.

Jedinečný roční transformační program pro ženy

Dotkni se své ženské esence a projdi vnitřní proměnou

Startujeme už 13. srpna!

Komentáře
 1. Jirka Körner napsal:

  Dobrý večer v předchozím članku píšete, že si máme vypsat aspoň 50 svych hodnot, je možné, že jich tolik nemám, uvědomuji si možna 5hodnot vic mě nenapadá, jako láska a rodina mezi mé vlastní hodnoty není, je to asi divný, dá se s tím něco dělat? Děkuji

  • Bohdana Kabátová napsal:

   Dobrý den, Jirko. Každý máme hodnoty jiné a také jinak sestavené v našem žebříčku. Nepřijde mi vůbec divné, že mezi těmi Vašimi nejsou láska a rodina. Těch 50 sepsaných hodnot má být prvním krokem k tomu, aby se lidé dopracovali k několika hodnotám, které jsou pro ně skutečně klíčové (cca 5, max. 10). Co když je to tak, že Vy už sepisovat žádných 50 hodnot nepotřebujete, neboť v nich máte jasno? 🙂

 2. Jirka Körner napsal:

  Dobrý den, děkuji vám za odpověď! Právě naopak, já si je jen uvědomuji, víc mě nenapadá, nevím sám která je prioritou, jako láska a rodina, rád bych tyto hodnoty měl ale sám nevím co to je, kde se dají sehnat, je mi 40 a v jakékoli životní situaci, na kterou si vzpomenete jsem selhal! Vůbec nemůžu přijít na to co je pro mě důležitý!! Jak to můžu zjistit a Jak to změnit když to není správně!?

  • Bohdana Kabátová napsal:

   Jirko, cesty k propojení se se sebou sama, svými hodnotami a hlubšími pravdami, jsou různé. Každého osloví něco jiného. Doporučuji se podívat na nabídku v oblasti vision questů nebo různých mužských skupin. Také práce v oblasti soulcraftu je zajímavou cestou. Já osobně chodím s klienty na poutě v Beskydech, kde se podobná práce děje (http://zivot.je/projekty/beskydske-probuzeni/), hlubší a intenzivnější cestou pak je Putování Saharou, které je vision questem (http://zivot.je/projekty/putovani-saharou/). V oblasti mužských výcviků pak můžu doporučit například Zdenka Webera (http://www.muzskykruh.cz/).

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.